HUGH WILSON MEMORIAL 10Km ROAD RACE 27.11.10

MANY THANKS TO ALL WHO HELPED RUN TODAYS EVENT DESPITE TRYING CONDITIONS

RESULTS NOW ON OUR DOCUMENTS PAGE

  Photos online at http://picasaweb.google.com/alanmitchellphotos


ANNUAL  GENERAL  MEETING 

WEDNESDAY 1 DECEMBER – 7.30 pm – CLUBHOUSE 
 
 

Please make every effort to attend the AGM.  It is your Club  

and without a committee and volunteer parental assistance in  

other duties, the Club would cease to function. 

We need new committee members and parent volunteers to  

help on Tuesday and Thursday evenings, either by assisting  

the Coaches or with taking the register, etc. 

The AGM is open to all parents and athletes 18 years and  

over.

 

LANARKSHIRE XC CHAMPS COATBRIDGE 20.11.10

Beth Duff ran well to win the Senior Ladies title at the Lanarkshire XC Champs at Coatbridge on Saturday running 17:10 for the 3 mile course.  In the same combined race Ben Stafford ran well to finish in 3rd place in the U17 Men's event with a time of 17:08.  The U13 Boy's team of Luke Kirwan 4th, Aidan Gilbride 5th & Martin Lynas 10th won the team competition and the U17 Ladies team of Rachel Thomson 7th, Rachel Fairlie 9th and Emma Fairlie 13th won the team Bronze medals.

Full results are now on the documents page!


KILMARNOCK XC RACES SUNDAY 14.11.10

WINS FOR GRANT & VINCENT



Congratulations to both Grant Baillie and Vincent Hastings who won the Senior Men's and Under 15 Boy's races respectively today.  Both had dominant and convincing wins Grant winning the 6 mile race by 1min 40 secs and Vinnie who won the 3 mile race by almost 30 secs.

Full club results were Under 11 boys 20th Matthew Kirwan 21st Mark Leadbetter, U13 boys 3rd Luke Kirwan 16th Ross Malloch, U15 boys 1st Vinnie Hastings 7th Jack Kirwan 13th Kieran Rankin (2nd Team),  Senior Men, see picture above, 1st Grant Baillie 4th Jamie Clements 7th Andy Shaw (1st Team) 10th Willie Taylor (1st V40).  Under 13 girls 15 Mhairi Boyle 22 Lucy Fairlie, Under 15 girls 9th Catherine Lambie, Under 17 Women 7th Rachel Thomson 8th Rachel Fairlie 10th Emma Fairlie.

Well done to all who took part and dont forget next Saturday is the Lanarkshire Champs at Coatbridge all who are training should be competing!!!


LANARKSHIRE ROAD RELAYS 16.10.10

Congratulations to the Under 13 boys team of Aidan Gilbride, Martin Lynas & Luke Kirwan who won the LAAA Road Relay 3x2500m title at Drumpellier Park, Coatbridge.  Congratulations also go to Ben Stafford who won the individual Under 17 Mens race over 4km.  Full results are now available on our documents page.

RELAY ROUND UP

WEST DIST XC 9.10.10

Well done to all those who took part in the first xc relay of the winter season at Roukenglan Park.  The performances were:

Senior Men 4Km 1st Team 24 Adam Gatens 15.10, 14 John Fergusson 14.35, 17 David Gorman 16.01 & 14 Jamie Clements 15.24; 2nd Team 30 Andy Shaw 15.42, 38 Graeme Haddow 17.18, 36 Niall Walker 17.26 & 38 Les Hill 17.20.

Boys 2.5Km 1st Team 9 Luke Kirwan 10.03, 13 Vincent Hastings 9.43 & 16 Scott Hernon 9.53; 2nd Team 22 Aidan Gilbride 10.39, 29 Jack Kirwan 10.34 & 35 Kieran Rankin 11.33; 3rd Team 32 James Pearson 11.10 & 32 Kyle Johnston 10.18.  Ben Stafford ran 9.21 running for the school of sport.

Girls 1st Team 48 Mhairi Boyle 13.20, 40 Catherine Lambie 12.37 & 37 Emma Fairlie 12.37; 2nd Team Lucy Fairlie 13.03, 36 Becky Ballantyne 11.59 & 34 Rachel Fairlie 12.13.


MACANDREW ROAD RELAY 2.10.10

The first time we had no vets in the first team for a long, long time!!!! 1st Team Grant Baillie 17.10, David Gorman 20.12, Jamie Clements 19.03 & John Fergusson 18.24; 2nd Team Niall Walker 22.40, Ben Stafford 18.50 & David Condra 20.50.


KILBARCHAN ROAD RELAY 25.9.10

1st Team only of Jamie Clements 15.00, Willie Taylor 16.25, Niall Walker 17.35 & Graeme Haddow 16.50.


CLUB CEILIDH SATURDAY 2.10.10


It is now less than three weeks until the Ceilidh on Saturday 2nd October.  Tickets are now on sale and every effort should be made to attend to help boost club funds etc.

Raffle prizes large and small would also be greatly appreciated and can be handed in on the night opr to any committee member at training..
It is your club so let us all help make this evening a success.



CLUB RECORDS

Club records and all time top twenty performances have now been updated for the second half of the summer season.  Please check, digest and inform us of ammendments/ommisions.  Congratulations to everyone who has made the lists in 2010.


SPRINT SQUAD ROUND OFF A FINE SEASON IN STYLE

Our sprint squad of Shannon McMahon, Laura McCracken, Nicholas Coupland and Ross Maxwell rounded of the season in style with victory in the Youth Relay at the Pitlochry Highland Games last weekend.




CLUB TRACK & FIELD CHAMPS SUNDAY 12.9.10

The above champs will take place at the JWSC this coming Sunday with declerations opening at 12 noon and the competition starting at 1pm.


SCOTLAND SELECTION FOR ADAM

Congratulations to Adam Gatens who has been selected to run for Scotland in the Home Countries Hill Running International to be held in Dublin on Sunday 19 September.

http://www.scottishathletics.org.uk/index.php?p=17&itemType=news&itemId=5060


 

LANARKSHIRE CHAMPS WISHAW 28.8.10


Congratulations to the following Lanarkshire Champions who won their titles at Wishaw today.

Shannon McMahon U15 100m & 200m

Kieran Rankin U15 800m

Laura McCracken U17 100m

Beth Duff Senior 800m

Kevin Downie Senior 3000m

In addition the following athletes won medals.

Silver - Aiden Brown U11 800m, Mhairi Boyle U13 Javelin

Bronze - C McColl U11 100m, Luke Kirwan U13 800m

Full results are on the documents page!


GOLDEN LEAGUE OGM @ EAST KILBRIDE 25.8.10

Beth Duff ran a new pb and club record of 4:28.56 for 1500m on Wednesday evening at our home track.  Also running in the 1500m were Kevin Downie 4:12.59, Scott Hernon 4:39.48, Andy Shaw 4:48.06, Kieran Rankine 5:01.52, Luke Kirwan 5:03.54, Vincent Hastings 5:09.31, Rachel Thomson 5:31.25, James Pearson 5:33.94, Sophie Smith 5:24.32, Catherine Lambie 5:57.81, Emma Fairlie 6:03.17 and Rachel Fairlie 6:03.65.  In the 100m Ross Maxwell ran 11.73, Shannon McMahon 13.71 and Robyn MacDonald 14.93.  In the 200m Ross Maxwell ran 23.89, Shannon McMahon 28.11 and Robyn Miller 31.73.  Finally in the Long Jump Robyn Miller leaped 4m 02cm and Robyn Miller jumped 3m 85cm.

This Saturday is the Lanarkshire Championships at Wishaw at which we will hopefully have a large turnout.

ROSS COMPLETES GRAND SLAM

WINNING THE ENGLAND ATHLETICS AAA'S TITLE

Congratulations to Ross Maxwell who won the U15 long jump at the England Athletics Outdoor Championships for U15s and U17s in Bedford.

 
Ross jumped 6.47m (the second biggest leap of his career to date) to secure the gold. Second was 6.40m so he needed to be in top form.
 
Ross has now won an U15s Grand Slam of long jumps: Scottish Schools Indoors, Scottish Closed Indoors, Scottish Open Indoors, English Indoors, Scottish Schools Outdoors, Scottish Closed Outdoors, Scottish Open Outdoors and English Outdoors - not to mention breaking the Scottish record indoors and out.
 
Laura McCracken won the 100m and 200m at Bute Highland Games.

SCOTTISH AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 14/15.8.10

CLUB RECORD FOR ROSS


Ross Maxwell won two golds and a silver at the Bank of Scotland Age Group Championships at Scotstoun.
 
First up was the long jump, which he won with a leap of 6.15m. Then it was on to the 100m, where gold was secured with an U15 club record time of 11.59 seconds. Finally, there was a second place in the 200m with a time of 23.39 seconds.
 
Laura McCracken and Shannon McMahon made the finals of their events - Laura in the U17 100m and Shannon the U15 200m.
 
Also competing well were East Kilbride's U13s in the Superteams event.

CELTIC GAMES, IRELAND 7.8.10

Laura McCracken finished third in the 100m at the Celtic Games in Ireland on Saturday, August 7. Laura recorded a time of 12.58 seconds in the U16 event. The Celtic Games feature representative teams from Scotland, Ireland, Wales and Northern Ireland.
 
Well done, Laura!

 

SCOTTISH SENIOR CHAMPIONSHIP PITREAVIE 17/18.7.10

Congratulations must go to Beth Duff who won the Siver Medal at the Scottish Senior Championships over 800m at the weekend.  Beth won her heat on the Saturday, which was a very close sprint finish between four athletes, to qualify for the final on Sunday.  In the final which was won by Scottish International Claire Gibson, Beth again done well in a close finish to take the Silver Medal in a time of 2:12.07.  For full results go to the SAL website.


SCOTTISH SCHOOLS INTERNATIONAL VEST FOR ROSS

Ross Maxwell won a Scottish Schools International vest to represent Scotland at the U17 Schools International at Scotstoun. He was seventh in the long jump with 6.30m and also formed part of the Scottish 4x100m team.  Well done Ross.


CSSL 27.6.10


Unfortunately we still do not have final results available for this meeting.  However above is a pic of the U17 Ladies 4x100m relay team who won their event, well done girls.

SCOTTISH ATHLETICS UNDER 13 SUPERTEAMS COMPETITION PITREAVIE



Congratulations to our Under 13 boys who won the Bronze Medal at the above competition on Saturday 10.7.10.  The team of Luke Kirwan, Calum Fields, Aiden Gilbride and Stephen Leadbetter all competed over a 200m, Long Jump, Shot Put and 4x100m relay.  Points are scored on each event and then added together for a team total and the East Kilbride lads finished with 224 points to take the Bronze Medal.

Full report go to http://www.scottishathletics.org.uk/index.php?p=17&itemType=news&itemId=4977


INTERNATIONAL CHILDRENS GAMES - BAHRAIN




Laura McCracken won the girls' 100m at the International Children's Games in Bahrain. She clocked a PB time of 12.57 seconds to beat fellow finalists from Singapore, Poland, Hungary, Slovenia, Germany and Ireland. Laura and Arlene Barr also won a silver in the girls' 4x100m. In addition, Arlene, who has been suffering from a sore toe since March, made the 'B' final of the girls' 100m.
 
Ross Maxwell took silver in the boys' long jump with a leap of 6.49m, which easily beats his own Scottish U15 record. He also won a bronze in the boys' 4x100m, where he was joined by Nicholas Coupland. Ross also took 7th place in the 100m.
 
East Kilbride AC athletes made up half of the Lanarkshire team at the ICG in Bahrain - all returning with a medal or medals and memories to last a lifetime.

 

5th WMRA Youth Challenge - Italy 26.6.10

Congratulations to Adam Gatens who finished 16th and second Scot in the WMRA Youth Challange in Italy.  For full results go to http://www.wmra.ch/files/results/youth_challenge/2010.pdf




AYR OGM 16.6.10

Well done to all who took part in the above meeting.  Results are just in.

U15 Girls Robyn MacDonald 200m 31.2, LJ 3.97

U13 Boys Luke Kirwan 800m 2:33.0, LJ 3.50

U15 Boys 200m Kieran Rankin 27.5, 800m Scott Hernon 2:13.5, Kieran Rankin 2:21.4, Jack Kirwan 2:35.9

Senior Men 800m Tom Yuill 2:16.1

ENGLAND AAA'S U20 CHAMPIONSHIPS BEDFORD 19.6.10

Congratulations to Beth Duff who ran an excellent race to finish 3rd and win the Bronze Medal in the English U20 AA'S 800m at Bedford. In addition to finishing 3rd Beth was also the first Scot in the race.  For full reults go to this link

http://www.athletics-uk.net/england/results/bedford_u20/u20w_800m.pdf


SCOTTISH UNDER 20'S GRANGEMOUTH SUNDAY 13.6.10


Congratulations to Beth Duff who won the Scottish Under 20 800m title on Sunday with a time of 2:12.75.  Full results are available at www.scottishathletics.org.uk


SCOTTISH SCHOOLS GRANGEMOUTH DAY 2
 
Day two of the Scottish Schools Track & Field Championships brought more success for East Kilbride AC athletes with Shannon McMahon and Ross Maxwell winning gold and Nicholas Coupland winning a silver in their 100m finals.
 
Shannon won the Group D girls 100m in a PB time of 13.18 seconds while Ross Maxwell won the Group C boys 100m in 11.70. Nicholas Coupland  was second in the Group D boys 100m in 12.08 after winning his heat in a PB of 12.05.
 

 

SCOTTISH SCHOOLS GRANGEMOUTH DAY 1


East Kilbride AC athletes won three gold medals on the first day of action at the Scottish Schools Track and Field Championships at Grangemouth (Friday, June 11).
 
Ross Maxwell won the Group C long jump in 6.35m, which is a new championship and Scottish U15 record. He also won the 200m in a PB time of 23.58secs.
 
Shannon McMahon made it a treble for EKAC with victory in the Group D 200m in a new PB time of 27.20secs.
 
Laura McCracken had a great day too, reaching the Group B women's 100m final and twice recording a new PB time of 12.84secs.

 

SLAP @ SYAL GRANGEMOUTH 30.5.10

Congratulations to all the athletes who were selected to compete and those who did performed well with many PB's being set during the course of the day.

In the Under 13's Luke Kirwan ran a mature race to take 10 seconds of his PB and run the 4th fastest U13 1500m in the club's history with a time of 5:01.78.  Mia Coffield finished a fine 4th in the 150m 22.53 and an excellent 2nd in the Long Jump 4.05m, two PB's.

Onto the Under 15's and the sprinters were to the fore.  An excellent run from Ross Maxwell to win the boys A 100m in a time of 11.67 which is not only a PB but now ranks him second on the club under 15 list, 1st B Nicholas Coupland 12.06 PB, 200m 1st A Nicholas Coupland 24.38 PB, Long Jump 1st Ross Maxwell 6.29m (only 4cm off of his Scottish Record), 100m girls 2nd Shannon McMahon 13.32 PB and 200m 2nd 27.31 PB.

Not to be outdone Laura McCracken and Arlene Barr had two double firsts in the U17 women's 100m and 200m with Laura running two PB's of 12.91 & 27.29 and Arlene running 13.01 & 27.97.  Also running strongly in the Under 17's were Ben Stafford 800m 2:11.84 and Rachel Thomson 800m 2:35.63.

It was great to see so many good performances by EKAC athletes in the SLAP team and hopefully more athletes can aim for selection in the final meeting on the 4th of July.



CSS League Dumfries 23.5.10

Club Record for Beth Duff 1500m

Well done to all who helped the club finish in 4th place on Sunday.  In particular all the athletes who competed but also all coaches, officals and parents.

There were A string first place finishes for Aiden Brown U11 800m, Luke Kirwan U13 1500m, Ben Stafford U17 1500m and the Under 11 Boys 4x100m team.  Megan Stewart U15 1500m, Jenna Low Senior Long Jump and lastly performance of the day taking 9 seconds off of the Club Record for 1500m was Beth Duff running a solo effort of 4:30.3.


SCOTTISH U15/17 CHAMPIONSHIPS WISHAW 15.5.10


Ross Maxwell won a gold and two silvers at the U15 U17 Closed Scottish Championships at Wishaw (15-5-10). Competing in the U15 age group he won the long jump with 6.11m, and finished second in the 100m (11.84 PB in heat) and second in the 200m (23.18 PB).
 
Nicholas Coupland finished fourth in the U15 100m producing a big 12.21 PB in his heat (12.26 in final into a 2.1m/s wind). 
 
Laura McCracken was given fifth in the U17 girls' 100m, running identical times to Rachael Whittle in the heat (13.08) and final (13.18) but each time being placed behind Whittle.
 
Shannon McMahon finished sixth in the U15 girls' 200m final after producing a PB of 27.40 in her heat. She also finished eighth in the U15 girls' 100m final.


3RD PLACE AND PB FOR GRANT BAILLIE @ TROON 10Km 5.5.10


Congratulations to Grant Baillie who finished in an excellent 3rd place in a field of over one thousnad runners at the Wednesday evening event the Troon 10Km Road Race.  In addition Grant ran a new pb of 32:43 beating his old time by 30secs and claimed the West District Bronze medal whose Championship was incorporated in the event.  As if that was not enough he also managed to win the Seniors Ten Event competition with his fine run over the seaside course.


EKAC ATHLETES COMPETING IN THE SYAL FOR SOUTH LANARKSHIRE TEAM @ WISHAW SUNDAY 2.5.10



Photo by "Wee County Photography" Many Thanks

Ross Maxwell broke the Scottish outdoor record for the U15 long jump at the Scottish Young Athletes League division two meeting at Wishaw (2-5-10).
 
His fourth and final jump of the day measured 6.33m - one centimetre in front of the old record - despite being well off the front of the board. He also won the 100m in a new PB time of 11.85 and anchored the 4x100m team to a wide-margin win.
 
Ross, who also holds the Scottish U15 indoor record, was given the athlete of the day award  for his age group.
 
East Kilbride AC athletes were competing as part of the South Lanarkshire team on the day.
 
Laura McCracken won the U17 women's 100 and 200m, Shannon McMahon won the U15 girls' 200m and finished second in the 100m and Nicholas Coupland finished second in the U15 boys' 200m. Nick was also part on the winning U15 relay team while Laura and Shannon ran excellent anchor legs to achieve top three finishes.
 
Ben Stafford ran well to finish strongly for second in the U17 boys' 800m.
 

 

GLASGOW PARKRUN SATURDAY 1.5.10

In this weeks Parkrun event Kevin Downie finished first in a new pb of 16:39 well done.

 

Make a Free Website with Yola.